Sobota, 2018-01-20

Imieniny: Fabioli, Miły

Niezwykła lekcja historii

1 lutego 2012 roku do naszej szkoły przyjechała grupa artystyczna Rekonstrukto. Aktorzy postanowili zapoznać uczniów z kulturą Sarmatów, z ich strojem, a także zaprezentować broń najczęściej używaną przez tę formację kulturową.

Dzięki 45 minutowej prezentacji dzieci odbyły podróż w czasie. Dowiedziały się, że Sarmaci to grupa wywodząca się z baroku, dominująca w Rzeczypospolitej między XVI a II połową XVIII wieku. Aktorzy w strojach sarmackich bardzo szczegółowo opowiedzieli dzieciom o broni, z jakiej korzystali Sarmaci. Najodważniejsi śmiałkowie z naszej szkoły wzięli udział w pojedynku.

Pokaz był doskonałą lekcją historii i uświadomił uczniom, kim byli, czym walczyli i jaki mieli wpływ na losy Rzeczypospolitej polscy Sarmaci. Przeżycia, jakich dostarczyła prezentacja na pewno na długi czas pozostaną w pamięci najmłodszych. Zapraszamy do galerii.