Święta tuż...tuż...

W Noc Bożego Narodzenia
Bóg otworzył nam Niebo
dzieląc z nami ziemskie życie. Człowiek jest wielki
nie przez to, kim jest,
ale przez to,
czym dzieli się z innymi.

- Jan Paweł II

Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż. Już niedługo w naszych domach i mieszkaniach pojawią się bożonarodzeniowe ozdoby, zabłysną lampki, a w powietrzu będą unosiły się zapachy charakterystyczne tylko dla tych świąt.

Czas na ostatnie zakupy, ostatnie porządki, strojenie domów i mieszkań, oraz ubieranie choinki.
Czy w waszych domach już panuje świąteczny nastrój?

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Jodły, sosny, czy świerki w okresie świątecznym otaczają nas na każdym kroku. Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki? W Polsce jest to jedna z nowszych tradycji wigilijnych, która przywędrowała do nas z Niemiec dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Dekorowanie choinki przyjęło się najpierw w polskich miastach. Na wsiach wtedy wciąż dominowała ludowa ozdoba „podłaźniczka”. Była to ucięta i zawieszona pod sufitem gałąź sosny, świerku lub jodły, na której wieszano ozdoby, które później przeniesiono na choinkę. Dawniej na choince wieszało się ciastka, orzechy, jabłka, a także ozdoby ze słomy, czy papieru. Dodatkowo na gałązkach umieszczano świeczki. Część tych dekoracji przetrwała nawet do dnia dzisiejszego.

Każda z ozdób ma też swoją symbolikę:

• Jabłka – mają zapewnić zdrowie i urodę
  • Orzechy – zawinięte w sreberka mają przynieść dobrobyt i siłę
  • Łańcuchy – wzmacniają więzi rodzinne
  • Światełka – mają chronić przed ciemnościami i złem
  • Gwiazda betlejemska – ma pomagać w powrotach do domu
  • Dzwoneczki – symbolizują dobrą nowinę i radość

Według wierzeń ludowych samo drzewko iglaste uważane było za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności, natomiast według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję.