Śladami królów polskich...

czyli Kraków oczami uczniów klas 1-6

Dnia 10 listopada 2015 roku uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Kobierzynie wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa, dawnej stolicy Polski. Już sama podróż sprawiła dzieciom nie małą przyjemność – otóż trasa Tarnów – Kraków i z powrotem została pokonana pociągiem. Po 1,5 godzinnej eskapadzie po szynach przywitał dzieci piękny, choć tego dnia kapryśny Kraków.

Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia trasy z dworca na krakowski rynek. Opiewała ona w przejście przez krakowskie planty aż po krakowski Barbakan. Następnie uliczkami Starego Miasta uczniowie udali się do Bazyliki Mariackiej, gdzie mogli się zachwycać pięknym gotyckim wnętrzem oraz prawdziwym skarbem kościoła Mariackiego jakim jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie. Ołtarz składa się z nieruchomej szafy środkowej, która ukazuje zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie, dwóch ruchomych skrzydeł prezentujących sceny z życia Chrystusa i Marii oraz zwieńczenia, przedstawiającego Koronację Marii przez Trójcę Świętą. Dalszym etapem wycieczki było przejście na Rynek Główny a tam zwiedzanie Sukiennic i kupowanie krakowskich pamiątek.

Punktem kulminacyjnym całej wycieczki było przejście ulicą Grodzką na Zamek Królewski na Wawelu, a tam zwiedzanie wraz z przewodnikiem Komnat Królewskich, a wśród nich Mieszkania Wielkorządcy, Sali Senatorskiej, Sali pod Orłem, Kaplicy Królewskiej, Sali pod Ptakami, Sali Poselskiej i Turniejowej.  Następnie dzieci miały okazję zobaczyć Skarbiec Koronny i Zbrojownie, w których mieściły się bardzo znaczące dzieła sztuki i pamiątki historyczne, w tym kilka pozostałości z dawnego zasobu Skarbca Koronnego, na czele ze Szczerbcem – najważniejszą polską pamiątką historyczną.

Wizyta na Wawelu opiewała także w zwiedzanie najsłynniejszego polskiego dzwonu, dzwoniącego tylko w chwilach ważnych dla naszego kraju – Dzwonu Zygmunta, który znajduje się w północnej części Katedry Wawelskiej. Uczniowie naszej szkoły mieli także okazję zwiedzić samą Katedrę Wawelską i jej podziemia, w których mieści się Krypta Wieszczów Narodowych i Groby Królewskie.

Zwieńczeniem wizyty na Wawelu był udział w wystawie Wawel Zaginiony, która jest poświęcona historii Wzgórza Wawelskiego. Sale wystawowe obejmują m. in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni a w obrębie rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, są eksponowane w sposób tradycyjny obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli.

Po wartościowej ale i niewątpliwie męczącej wędrówce śladami królów polskich przyszedł czas na kolejną atrakcję – podróż tramwajem na dworzec, gdzie nastąpiło zakupienie cieszących się sławą krakowskich obwarzanków. Po tym owocnym i bogatym w atrakcje dniu nie pozostało nic innego, jak zaopatrzenie się w bilety na pociąg i powrót do domu.