Małopolska Noc Naukowców

25 września 2015r.

Małopolska Noc Naukowców jest wydarzeniem, które odbywa się w naszym województwie już od 8 lat. 25 września 2015 roku uczniowie klas 2-6 wraz z opiekunami postanowili wziąć udział w tym przedsięwzięciu, w celu wzbudzenia zainteresowania nauką w wymiarze innym niż szkolny. Dzieci miały możliwość poszerzyć swoją wiedzę w następujących dziedzinach nauki: matematyka, ekonomia, ochrona środowiska, grafika, chemia, elektronika i telekomunikacja, technologia materiałów, fizyka i informatyka.

Na początek uczniowie pogłębianie wiedzy rozpoczęli na wydziale Elektroniki i Telekomunikacji. Mieli możliwość podejść do każdego ze stanowisk, zadać pytanie i uzyskać odpowiedź na interesujący je temat. Wydział ten proponował następującą tematykę:

• reklamy diodowe LED programowane z PC,
  • model pojazdu zdalnie sterowanego za pomocą systemu Android,
  •  inteligentny dom,
  • robot zwiadowczy do zastosowań w terenie,
  • system obsługi klientów,
  • licznik fotonów,
  • model mini-sterowca,
  • rozpoznawacz kolorów,
  • model robota kroczącego.

Kolejnym punktem na trasie wzbogacania wiedzy naszych uczniów był wydział Technologii materiałów, który budził szczególne zainteresowanie wśród uczniów naszej szkoły, może dlatego, że mieli oni okazje wykonać różne doświadczenia i przyglądać się zjawiskom, które dotąd były owiane tajemnicą. Dzieci miały możliwość współpracy z naukowcami przy następujących stanowiskach:

• tworzenie witraży ze szkła,
  • zdobienie wyrobów szklanych (butelki, szkło płaskie) farbami organicznymi i ceramicznymi,
  • demonstracja sporządzenia zestawu szklarskiego i topienia szkła,
  •  ręczne formowanie szkła,
  • określanie i identyfikacja wad szkła lub powłok funkcyjnych,
  • warstwy funkcyjne na szkle – hydrofobowe i hydrofilowe,
  • pokaz pękania szyb – hartowanej i zwykłej,
  • formowanie wyrobów z gliny na kole garncarskim,
  •  „Twój portret w szkle”,
  •  z cyklu „Szkoda, że takich rzeczy nie robi się w szkole…”:

jadalne klocki Lego, tańcząca ciecz, płynna tęcza, zwariowany kit, zrób własną chmurę deszczową, spraw żeby woda świeciła, fajerwerki w słoiku i wiele innych

• „Magia metalu, czyli jest i już go nie ma”,
  • konkurs wiedzy o materiałach dla Małych i Dużych.

Kolejnym punktem w podróży po naukowym świecie, był wydział  Informatyki, czyli coś, co interesuje każde współczesne dziecko. Uczniowie weszli do ciemnej sali, w której było mnóstwo gadżetów z dziedziny Informatyki, z którymi pierwszy raz mogli mieć styczność. Wydział ten oferował następujące stanowiska:

• pokaz robotów dydaktycznych LEGO Mindstorm,
  • robot przemysłowy w niecodziennych zastosowaniach,
  • sterowane komputerowo modele LEGO Technic,
  • nowoczesne aplikacje systemów wbudowanych,
  • kamera akustyczna,
  • system sterowania inteligentnym budynkiem.

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do innego budynku, w którym od samego wejścia witał ich wydział Ekonomii. Wydział ten postawił sobie poprzeczkę najwyżej, ponieważ wszystko co oferował to były konkursy bądź gry z nagrodami. Dzieci brały udział w następujących zabawach:

• ekonomiczna rodzina – losowanie monet ze szklanych kul wypełnionych kaszą i ryżem,
  • ręce w pogoni za rozumem - czyli układanie puzzli o tematyce związanej z ekonomią,
  • głowa i ręce do góry, zabawmy się w kalambury,
  • Eurobiznes, gra planszowa.

Przed ostatnim punktem na mapie pogłębiania wiedzy, był wydział Ochrony Środowiska, w którym dzieci mogły usłyszeć i podyskutować na tematy związane ze środowiskiem, formami dbania o nie, skonfrontować swoją wiedzę z wiedzą naukowców. Oferta dla dzieci zawierała:

• odnawialne źródła energii w mikroskali. Jak można zaprząc wiatr i słońce do produkcji energii elektrycznej? Pokazy w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii,
  • geologiczne ciekawostki. Pokaz skał i minerałów. Opowieści o ich powstawaniu i wykorzystaniu,
  • bogate życie w oczyszczalni ścieków,
  •  jak zwierzęta bezkręgowe wyglądają od środka. Oglądanie preparatów pod mikroskopem i lupą.

O  18.30 wszyscy uczestnicy wyprawy udali się do wydziału Grafiki, gdzie odbyły się warsztaty zamknięte tylko dla naszej grupy, a uczniowie mogli usłyszeć o historii grafiki artystycznej, w tym o technice litorytu oraz o sposobach powstawania odbitki graficznej. Odbyła się także prezentacja prac studentów wykonanych przy użyciu różnych technik graficznych. Na zwieńczenie dnia, każdy uczeń mógł wykonać swój obrazek techniką litorytu – za pomocą dłuta, a później stworzyć z niego odbitkę graficzną.

Cała wyprawa owocowała pogłębieniem wiedzy uczniów w wielu dziedzinach. Dzieci podczas Małopolskiej Nocy Naukowców były bardzo aktywne, chętnie brały udział w konkursach czy doświadczeniach za co otrzymywały nagrody i dyplomy.

Mamy nadzieję, że to nie była ostatnia Małopolska Noc Naukowców, w której nasza szkoła brała udział oraz, że organizatorzy swoją pomysłowością pomogą nam wskrzesić jeszcze większe zainteresowanie nauką.