Andrzejki

Dnia 24 listopada w naszej szkole miała miejsce zabawa andrzejkowa. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów.

Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki           w dawnej Polsce były jedną
z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą.

Współcześnie, już mniej poważnie, ale wciąż obchodzimy to święto, tudzież nie mogło zabraknąć i w naszej szkole zabawy z tej okazji.            Z racji odmiennego podejścia do zabawy, została ona podzielona na dwie części. Najpierw świętowały dzieci z oddziału zerowego i klas 1-3.   W pięknych, kolorowych, a nie rzadko też w bajkowych strojach tańczyli wspólnie i wesoło się bawili. Dodatkowo, mogli wziąć udział we wróżbach organizowanych przez klasy starsze: polać wosk przez dziurkę od klucza, sprawdzić jaka będzie ich przyszłość, a także poznać imię swojego życiowego wybranka, bądź wybranki. Na sam koniec odbyła się wróżba związana z wychodzeniem butów za próg. Według dawnych wierzeń, ten którego but pierwszy przekroczy próg najwcześniej wyjdzie za mąż/ ożeni się.

Druga część dla klas 4-8 odbyła się późnym popołudniem. Odbyła się dyskoteka połączona z wróżeniem. Głośnych zabaw, śmiechów, tańców nie było końca. Nasi niestrudzeni uczniowie nie dali jednak po sobie poznać zmęczenia i dzielnie wytrwali do samego końca zabawy.