Akcja cytrynka czy jabłko

Dnia 21 października do naszej placówki przybyli policjanci drogówki z Miejskiej Komendy Policji w Tarnowie, objąć nas swoim patronatem przy realizacji małopolskiej akcji „Odblaskowa Szkoła”.

W ramach spotkania w pierwszej kolejności odbyła się na sali gimnastycznej pogadanka prewencyjna nt. zachowania bezpieczeństwa w czasie drogi do i ze szkoły. Pani policjant też pouczyła uczniów klas starszych, jak powinni się zachowywać na drodze w czasie korzystania z pojazdów kołowych, takich jak rower czy hulajnoga, oraz co przez policjantów uznawane jest za wykroczenie, jako radę na przyszłość.

Tego dnia odbyło się również rozwiązanie szkolnego konkursu, realizowanego także
w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła” pt. „Moja bezpieczna droga do szkoły”. Przybyli tego dnia policjanci chętnie pomogli we wręczaniu uczniom nagród, a dla uczniów było to dodatkowym przeżyciem oraz wyróżnieniem.

Następnie uczniowie klas 1-3 oraz zerówki udali się przed budynek szkoły zapoznać się z wyglądem radiowozu policyjnego, a także mogli posłuchać sygnałów specjalnych. Pani policjant pokazała uczniom profesjonalny przyrząd do pomiaru prędkości i wytłumaczyła również zasadę jego działania.

Po tej prezentacji przystąpiliśmy wraz z policjantami do realizacji akcji „Cytrynka, czy jabłko?”. Na efekty tej akcji nie trzeba było długo czekać, bowiem w pobliżu szkoły tego dnia przejeżdżało niespodziewanie dużo samochodów. Kierowcy, którzy zdaniem Pani policjant przestrzegali przepisów drogowych, otrzymywali od uczniów jabłuszko, natomiast Ci, którzy zachowywali się w sposób niewłaściwy otrzymywali w ramach pouczenia cytrynkę.

To był bardzo owocny, pouczający dzień, który utrwalił uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Dodatkowym atutem była pomoc policjantom przy przeprowadzeniu akcji „Cytrynka, czy jabłko”, uczniowie bowiem mogli samodzielnie nagradzać kierowców za dobre oraz karać za złe zachowania. Taka moc sprawcza tylko pomoże w ugruntowaniu dobrych nawyków.